miercuri, 18 ianuarie 2017

Opereta

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învăţământ: Scoala nr 11. Targoviste

Numele şi prenumele: Rosu Cristian

Disciplina: Educatie Muzicala








Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activităţii didactice
Timp

Clasa aV-a

Muzica

Subiectul lecției: Opereta

50 minute


Justificarea didactică pentru utilizarea TIC
Obiective de învăţare
Voi utiliza calculatorul pentru a audia
creațiile  muzicale specifice operetei.
Tehnologiile informaţionale şi ale comunicaţiilor vor fi utilizate pentru evidentierea sincretismului artelor fiind mult mai folositoare decat resursele traditionale.

Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul predării într-un mod interactiv față de elevi. 
-           de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale;
-           cultivarea sensibilităţii, a imaginaţîei şi a creativităţii muzicale şi artistice;
-           de a verifica lectia anterioara.












Termeni cheie
Resurse
OPERETA-Compoziție muzical-dramatică ușoară, scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe un libret cu conținut agreabil, în care cupletele cântate alternează cu cele vorbite.
 Mijloace Didactice:
Videoproiector,Tablă,Proiect-didactic ,Prezentare power point,Videoclip
Blog: http://cristianrosu2017.blogspot.ro/
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a V-a
a.         Suport Software:
•           Microsoft Powerpoint

b.         Resurse Umane: Profesorul şi elevii  clasei a VI-a
c.         Resurse Timp: 50 minute
d.         Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.

Desfăşurarea activităţii didactice
I.Moment organizatoric .
-creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei de educaţie muzicală
- organizează colectivul de elevi
- pregăteşte materialul didactic
- anunţă scopul şi obiectivele lecţiei
- pune absente
- face liniste
-Intonează exerciţii de emisie, respiraţie, omogenizare - vocalize
-intonează cu elevii cantecul Cântec vechi francez din opera ,,Dama de pică”- de Piotr Ilici Ceaikovscki

II.Anuțarea sbiectului lecției noi .
III. III.PREZENTAREA MATERIALU-LUI NOU
- elevii vor viziona un material video din opereta,,Liliacul’’ de Johann Strauss,- mai precis,aria Adelei din această opretă;
- se va preciza că fragmentul muzical vizionat se numeşte aria Adelei dintr-un nou gen muzical numit operetă;
 -se va scrie titlul lectiei pe tabla : Opereta
- din a doua jumătate a sec.al XIX-lea,din opera comică s-a desprins genul muzical numit operetă (opera mică)
- creatorul acestui gen este considerat a fi compozitorul,Jacques Offenbach; El foloseşte în operetele sale elemente componente ale operei cum sunt: uvertura, arii, duete, cavatine,coruri, etc.
  - între operă şi operetă,există elemente care le diferenţiază cum sunt:
- caracterul preponderent comic şi optimist al operetei;
- apariţia pasajelor vorbite;
- dimensiunea mai redusă;
- deci opereta ca gen este o lucrare muzicală vocal-dramatică,pentru solişti ,cor şi orchestră în care pasajele căntate alternează cu cele vorbite şi are un conţinut comic.
  - Jacques Offenbach a compus operete ca: ,,Frumoasa Elena’’, ,,Barbă Albastră’’, Viaţă pariziană’’
  - Johann Strauss (fiul): ,,Liliacul’’, Sânge vienez’’, Voivodul ţiganilor’’;
- Franz Lehar: ,,Văduva veselă’’, ,,Ţara surâsului’’;
- Frederick Loewe:,,My Fair Lady’’
- În ţara noastră,cunoscând manifestările de teatru popular, compozitorul Alexandru Flechtenmacher, compune prima ,,operetă’’din istoria genului ,,Baba Hârca’’, dar cel care realizează prima operetă în adevăratul sens a fost compozitorul Ciprian Porumbescu, - cu opereta,,Crai nou’’ pe versurile poetului Vasile Alecsandri;
- alţi compozitori ai genului sunt: Filaret Barbu cu:,,Plutaşul de pe Bistriţa’’, Ana Lugojana’’;
- Gherase Dendrino: ,,Lăsaţi-mă să cânt’’, ,,Lysistrata’’
- predarea cântecului ,,Aria Adelei din opereta ,,Liliacul’’de Johann Strauss;
- analiza cântecului se face cu elevii:
- în ce măsură este scris
- ce valori de note recunoaşteţi ?

- în ce tonalitate este scris ? şi de ce ?
- profesorul va intona cântecul pe note tactând măsura şi apoi pe cuvinte.
- va relua cântecul împreună cu clasa ,individual şi în grup.

III.Aprofundarea  în temă .
Libretul operetei „Crai nou” este adaptat după textul lui Vasile Alecsandri;
Se oferă informații despre acest fapt;
Audiție - Corul fetelor și flăcăilor „ Haideți , haideți  !  ” -
Determinarea :
- Ce sentimente   , emoții , stări sufletești a exprimat muzica operetei?
- Ce ați  observat   interesant , neobișnuit în această creație ?
- Cine a interpretat creația ?
- Cărui gen de muzica aparține această creație: populară , clasică   sau   ușoară ?

Concluzia : Opereta  este un gen al muzicii teatrale în care predomină muzica  de dans , are caracter  distractiv și este accesibilă  publicului  larg .
-pune întrebari despre lectia noua învaţată.

















Finalizarea proiectului
 -pune întrebari despre lectia noua învaţată.
- vor audia, piesa corală,,Ana Lugojana’’de Ion Vidu,prelucrere din folclor;
Tema pentru  acasă :
-           De studiat  din manual   noțiunea de operetă.
-           De completat portofoliul  cu informații   despre operetă și compozitorii  care au  abordat acest gen muzical.
Elevii notează în caiet tema pentru data viitoare.






Autoreflecţia

Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:
1.         Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fost reusita.
2.         Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru muzica simfonica.
3.         Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au avut parte de auditia muzicală.
4.         Care a fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost unul pozitiv au ascultat cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de modul în care a fost prezentată lecția, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost realizate.